Sve moje ljubavi...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Priče pod ekstazijem - Frederik Begbede

Ići dole

Priče pod ekstazijem - Frederik Begbede - Page 2 Empty Priče pod ekstazijem - Frederik Begbede

Počalji od Mustra Pet Jun 22, 2018 10:16 am

First topic message reminder :

Priče pod ekstazijem - Frederik Begbede - Page 2 Delfi_17

Tokom 80-ih godina pojavila se nova droga: MDMA (Metilen-Dioksi-Metamfetamin), zvani ekstazi. Ova "pilula ljubavi" izaziva čudne efekte: talase vreline, želju da se celu noć pleše uz techno muziku, škrgutanje zubima, ubrzanu dehidraciju, egzistencijalnu zebnju, pokušaje samoubistva...Autor ove knjige je više ne konzumira i poručuje da se ne proba: zbog toga što razara mozak, kao što pokazuje i ova zbirka pripovedaka napisana pod njegovim uticajem.
Mustra
Mustra

Broj poruka : 67793
Datum upisa : 09.11.2011

Nazad na vrh Ići dole


Priče pod ekstazijem - Frederik Begbede - Page 2 Empty Re: Priče pod ekstazijem - Frederik Begbede

Počalji od Mustra Pet Jun 22, 2018 10:30 am


Priče pod ekstazijem - Frederik Begbede - Page 2 Tumblr_lrb9r5wrdd1qzhokmo1_500





Grupna usamljenost





Čovek možda i nije stvoren da bude sam, ali on to ipak jeste - i onda kada je oženjen, čovek ostaje sam i napušten, na planeti koja juri kroz međuzvezdanu prazninu brzinom od 29,79 hiljada kilometara u sekundi. Čovek se rađa, juri, žuri da malo poživi, čita knjige, ide u bioskop, pati, doručkuje, umire. Ponekad mu se, u međuvremenu, učini da i nije baš stvoren za večni celibat. Tada postoji opasnost da se zaljubi, odnosno da podjednako laže neku lepu ženu, koliko i sebe samog. Osmotrimo ga zato malo nežnije: pokušava sa zavođenjem, kao narodni poslanik u izbornoj kampanji; ne sumnja li možda da će njegova obećanja ostati neispunjena? Mogao bi da pokuša samog sebe da ubedi kako je srećan. Oženiće se, razmnožiće se, napraviće bezbroj fotografija u boji, samo da bi ovekovečio neuhvatljivo. Kako je samo dirljivo videti ga kako se na njima smeje. U naručju drži rozikavu bebu, koja još ne zna da će ostati sama, takođe. U ruci steže ruku svoje supruge (da li kako bi je sprečio da ode ili samo kako bi sebe razuverio?).


Onog dana kada shvati da je prevaren, čovek podiže oči prema nebesima, roneći suze niz lice obasjano suncem, koje se nalazi na udaljenosti od 152 miliona kilometara od Zemlje. Gamiže po podu, povraća ono što je pojeo - sve u svemu, dosta jadno izgleda, zbog čega vas najljubaznije molimo da mu oprostite na ovoj ne baš sjajnoj slici i prilici. Onda kada se najzad pomiri s tim da su svi ljudi osuđeni da budu samci, počinje noću da izlazi. Nekima je naravno potrebno više vremena da bi to prihvatili, ali to je jednostavno njihova prirodna sudbina: lutati od bara do bara, od grada do grada, od žene do žene, gledati video-kasete, klopati gotova jela, igrati pred ogledalom, izdavati se za nekog sasvim drugog, praviti stvarčice kao što su jogurti ili parfemi ili automobili ili romani - sve to, samo da bi se dame oduševile (naravno, uzalud, jer jedine stvari koje ih zaista oduševljavaju jesu one stvari koje nisu napravljene).


Samci smrde jer nemaju ženu da im kaže da se okupaju. Samac se često može prepoznati po svom vinskom zadahu. Neobrijan je, a na smrdljivoj košulji mu nedostaje gornje dugme. Samac mnogo više izaziva sažaljenje nego zavist, osim kod oženjenih muškaraca, koji zamišljaju da je slobodan, dok je on samo očajan. Sam Bog zna koliko treba biti očajan i nedeljom uveče jesti Happy Meal zureći u TV, naočito od kada je An Sinkler zamenio Mišel Druker.5


Nema sumnje da oženjen muškarac greši što zavidi samcu, ali drugačije i ne može, to je jednostavno jače od njega, on sanja kako ih sve obara s nogu, zamišlja kako je samac okružen ženama, da vodi lepršav život avanturiste s vikendima u Italiji, usmenim maženjem, razbarušenim komplikacijama, novim pozama i čežnjivim porukama na Itineris glasovnoj pošti. On jednostavno ne zna da se samac svako veče vraća kući kratkih rukava, osim ako nije član nekog Bojz benda (pa čak i za to treba biti u trendu, jer ne traje dugo). Najbolji dokaz da su samci zaista jedna žalosna pojava je taj što ih žene prosto ne žele: mnogo više vole da muvaju muža najbolje drugarice.


Što se mene lično tiče, ja živim s nekim samo zato što sam slabić. Nemam hrabrosti da budem sam, niti hrabrosti da se ponovo oženim. Između depresivnog celibata i učmalog braka, postoji izvesna „sfumato” zona: nazovimo je srećom. Brak služi da bi kukavice zaštitio od istine ovozemaljskog sveta, odnosno smrti, kako lepo kaže Selin u Putovanju na kraj noći. Ipak, ljubav je laž koja ima i dobrih strana, pomislih grickajući Delfini uho, dok je iznad naših nevinih glava sijao mesec, sa udaljenosti od 384 400 kilometara.

Mustra
Mustra

Broj poruka : 67793
Datum upisa : 09.11.2011

Nazad na vrh Ići dole

Priče pod ekstazijem - Frederik Begbede - Page 2 Empty Re: Priče pod ekstazijem - Frederik Begbede

Počalji od Mustra Pet Jun 22, 2018 10:30 am

1 Razdaljina koju autobus pređe za najviše 25 minuta. (prim. prev.)
2 10. maja 1981. godine, Fransoa Miteran postao je prvi predsednik Francuske iz redova levice, u novijoj francuskoj istoriji. (prim. prev.)
3 Alen Madlen - desničar, bivši ministar finansija liberalne ekonomske orijentacije (prim. prev.)
4 Kler Šazal - novinarka i zvezda-voditelj TV - Dnevnika u 20h na privatnoj francuskoj TV - TF1. (prim. prev.)
5 Novinari i zvezde - TV voditelji na francuskoj televiziji. (prim. prev.)

Mustra
Mustra

Broj poruka : 67793
Datum upisa : 09.11.2011

Nazad na vrh Ići dole

Priče pod ekstazijem - Frederik Begbede - Page 2 Empty Re: Priče pod ekstazijem - Frederik Begbede

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu