Car Solomon

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Car Solomon

Počalji od Mustra taj Čet Jan 26, 2012 4:21 am

Цар Соломон
[You must be registered and logged in to see this link.]
Соломон је трећи краљ Израела , градитељ храма у Јерусалиму, чувен по великој мудрости, богатству и снази. Он је други син Давида и Витсавеје. Пророк Натан саопштава Давиду да је Божја воља да његов прворођени син умре као казна за убиство Урије Хитита, Витсавејиног мужа и њиховог порода. После једнонедељног поста и молитве, Давид доби вест да му је син мртав и утеши ожалошћену Витсавеју која зачиње Соломона.

Mудра пресуда
Мудрост своју, Соломон је показао пре свега на суду. Ускоро по зацарењу њему су дошле на суд две жене. Оне су живеле у истом дому, и свака је имала дете.
Ноћу, једна од њих своје дете је задавила и подметнула га другој жени, а живо дете је узела себи. Ујутру, жене су почеле да се споре: „живо дете је моје, а мртво је твоје“, говориле су обе. Тако су се спориле и пред царем. Саслушавши их, Соломон је наредио: „донесите мач“. И принели су мач к цару. Соломон је рекао: „Расеците живо новорођенче на пола и подајте половину једној и половину другој“.
Једна од жена при тим речима је ускликнула: „подајте боље њој дете, али га не  убијајте!“
Друга је напротив говорила: „сеците, нека не буде ни њој ни мени“.
Тада је Соломон рекао: „не убијајте дете, него га дајте првој жени: она му је мајка“.
Народ, чувши о овоме, почео се бојати цара, јер су сви увидели, какву мудрост му је дао Бог.

Соломонова слава
Када је Соломон постао цар царство израиљско беше велико као што никад више неће бити. Тринаест година је трајала изградња величанственог Соломоновог двора.Стотине радника је клесало скупоцен камен за темеље и кедрово дрво за зидове и таванице.Шест степеника водило је до престола на ком је седео Соломон. С обе стране сваког степеника поставлјен је по један резбарен лав. Сам престо је био од слонове кости опточене златом. Ликови лавова били су постављени крај ослонца за руке а на наслону престола била је изрезбарена лава бика. Посетиоци су јели из посуђа од сувог злата и пили из златних чаша. Имао је велике стаје за коње, а по дворишту су се шетали мајмуни и пауни.

Изградња храма
Испунивши завештање свога оца Давида, Соломон је приступио изградњи храма Божијег, у Јерусалиму. Изабрао је место за храм на гори Морија, која је била указана још Давиду и на којој је Аврам приносио на жртву Исака. Чим је почела градња Соломон је послао  поруку цару тирском, Хираму, Давидовом старом пријатељу, у којој га је замолио да му пошаље кедрова дрвета, што је Хирам радо учинио. Храм је правило око двестотине градитеља седам и по година. Зидови храма били су направљени од камена, споља обложени белим мрамором, а изнутра златом. Сви делови храма намењени богослужењима, били су направљени од злата. Када је храм био готов, Соломон је позвао на његово освећење све старешине и много народа. Уз звуке труба и певање духовних песама био је унесен Ковчег Завета у најскровитију одају храма Светињу над светињама. Тада се храм изненада испунио блиставио сјајем,блиставијим од злата које се пресијаваше, јер га је испунио облак славе Господње.

Poslednji izmenio Mustra dana Čet Avg 21, 2014 3:23 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Broj poruka : 34560
Datum upisa : 09.11.2011

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: Car Solomon

Počalji od Mustra taj Čet Jan 26, 2012 4:21 am

Соломонова песма над песмама

Ова библијска књига је песма о лепоти и снази, са пажљиво одабраним сликама из поља, башта, живота биљака и животиња … Делове о сну одликују нежни осећаји, док је одељак о неискоришћеној могућности дао основу многим проповедима. Ово је јединствена и једина књига у Светом Писму која говори о људској љубави и то без премца.

“Да ме хоће пољубити пољупцем уста својих! Јер је твоја љубав боља од вина.
Мирисом су твоја уља прекрасна; име ти је уље разлито; зато те љубе девојке.
Вуци ме, за тобом ћемо трчати; уведе ме цар у ложницу своју; радоваћемо се и веселиће се тобом, спомињаће љубав твоју више него вино; прави љубе те.
Црна сам, али сам лепа, кћери јерусалимске, као шатори кидарски, као завеси.
Не гледајте ме што сам црна, јер ме је сунце опалило;
синови матере моје расрдивши се на ме поставише ме да чувам винограде,
и не чувах свој виноград, који ја имам.
Кажи ми ти, ког љуби душа моја, где пасеш, где пландујеш?
Јер зашто бих лутала међу стадима другова твојих?
Ако не знаш, најлепша између жена, пођи трагом за стадом, и паси јариће своје покрај станова пастирских.
Ти си ми, драга моја, као коњи у колима Фараоновим.
Образи су твоји окићени гривнама, и грло твоје низовима.
Начинићемо ти златне гривне са шарама сребрним.
Док је цар за столом, нард мој пушта свој мирис.
Драги ми је мој кита смирне, која међу дојкама мојим почива.
Драги ми је мој грозд кипров из винограда енгадских.
Лепа ти си, драга моја, лепа ти си! Очи су ти као у голубице.
Леп ти си, драги мој, и љубак! И постеља наша зелени се.
Греде су нам у кућама кедрове, даске су нам јелове. „

Соломонови греси

Соломон беше велики и мудар цар, а његов двор богат и сјајан. Али онда он стаде трошити више него што је стицао,када су му требали радници за личне послове силом је доводио људе и није их плаћао. Имао је много жена туђинки које се држаху својих богова,а он уместо да их учи да познају правог Бога, на крају стаде да гради олтаре њиховим идолима и прихвата њихове обичаје.
Бог се разгневи на Соломона што му није остао веран до краја као Давид те одлучи да отргне од њега десет племена израиљских.

Соломон и царица од Саве

Broj poruka : 34560
Datum upisa : 09.11.2011

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu