Sve moje ljubavi...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Raj u najam

Strana 3 od 3 Prethodni  1, 2, 3

Ići dole

Raj u najam - Page 3 Empty Raj u najam

Počalji od Mustra Uto Mar 13, 2018 1:56 pm

First topic message reminder :

Raj u najam - Page 3 Raj_u_10

Raj u najam je još jedna knjiga vrsnog humoriste Efraima Kišona koja dokazuje kako majstor satire i od najmanje sitnice iz svakodnevnog života stvara humorističke priče dovodeći ih često do apsurda.

Mustra
Mustra

Broj poruka : 67793
Datum upisa : 09.11.2011

Nazad na vrh Ići dole


Raj u najam - Page 3 Empty Re: Raj u najam

Počalji od Mustra Uto Mar 13, 2018 2:31 pm

Raj u najam - Page 3 Image



ПРСТ БОЖЈИ

Јуче ми се Ервинке коначно јавио. Позвали су ме из болнице у његово име да га посетим, па сам сместа кренуо горећи од радозналости. Ервинкеа сам затекао у инвалидским колицима, бледог и сломљеног, с молитвеником и с прстом затакнутим међу његове странице.
– Ервинке! – узвикнем. – Срчани напад?
– He – одговори тихим гласом. – Само сам дошао до неких закључака. У понедељак сам се поново родио. Добио сам непобитан доказ да на земљи ипак има божанске правде.
Остао сам згранут као никад у животу.
–– Toг кобног понедељка био сам у аутобусу број 33 – поче Ервинке. – Ноктима и зубима успео сам да се изборим за место, али тек што смо кренули a неки стари одртавели маторац поче гласно да износи своје мишљење о мојој личности, како je то пропаст и срамота да млад и здрав човек као ja седи док немоћни старији људи као он морају да стоје. Како мени моје место није ништа сметало, чак напротив, остао сам мртав хладан глумећи новог досељеника који осим гула-гула ништа друго не разуме. Али je смарач и даље зановетао, те о данашњој омладини уопште a посебно о мени, па je окренуо све присутне против мене тако да je цео аутобус забрујао као у кошници пред избор краљице. Но, држим се ja свог места и тачка, јер ми je било сасвим лепо, као што рекох. Кад одједном, старкеља ме зграби за крагну, подиже на ноге и седе на моје место, a руља заурла од cpeћe. Е, мислим ja, даћу ти лекцију коју нећеш тек тако заборавити. Зинем као сом и гласно закркљам, пресавијем се напола и почнем да се тетурам према излазу вукући десну ногу као да ми je о њу везана тона камења. У аутобусу опште запрепашћење и гробна тишина. Онда се зачу сажаљиви шапат: „Ах, па јадник je сакат. Види какву ногу има, a онај смрдљиви старкеља му отима место! Па то je бестидно да горе не може бити!“ Пола се аутобуса окрене против старкеље, хоће живог да га поједу, a друга половина скаче на ноге, нуди ми своје место. A ja, као паћеник који на своју муку стеже зубе, све достојанствено одбијам, a како смо у међувремену стигли на моју станицу, закркљам још неколико пута и сиђем с аутобуса...
– Добро, и шта онда?
– И спотакнем се на степеник и сломим ногу.
С тим речима Ервинке отвори молитвеник и поче здушно да се моли.
Mustra
Mustra

Broj poruka : 67793
Datum upisa : 09.11.2011

Nazad na vrh Ići dole

Raj u najam - Page 3 Empty Re: Raj u najam

Počalji od Mustra Uto Mar 13, 2018 2:31 pm


{1} Јеврејски бесквасни хлеб (по традицији једе се у време Пасхе), спремљен само од брашна и воде, у облику танких листова квргаве површине
{2} Старски, Хач и Коџак – јунаци разних полицијских ТВ серија.
{3} фелафел, хумус – омиљена израелска јела.
{4} У 49-дневном Сефираху, јеврејском периоду жалости Lag Boamer je 33. дан, мањи празник који дозвољава весеље.
{5} Омиљено арапско јело.
{6} Теодор Херцл (1860-1904), оснивач и вођа ционистичког покрета.
{7} Из Вердијеве Aидe, у слободном преводу: „Врати ce као победник и с мојих усана сиђе грешна реч.“
{8} У реду, слава света.
{9} Из Вердијеве Aидe, у слободном преводу: „Победниk оца мога. Свети темељу.“
{10} Из Вердијеве Aидe, у слободном преводу: „У cpцу наслућујући твоју осуду, у гроб овај који се за тебе спрема тajнo сиђох и ту, од сваког ока људског скрита, у твом наручју желим да умрем!“

Mustra
Mustra

Broj poruka : 67793
Datum upisa : 09.11.2011

Nazad na vrh Ići dole

Raj u najam - Page 3 Empty Re: Raj u najam

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 3 Prethodni  1, 2, 3

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu